Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74SSTUB32864AZKER
Texas Instruments 74SSTUB32864AZKER
| Part Number: | Texas Instruments 74SSTUB32864AZKER |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74SSTUB32864AZKER |
| Qty Available: | |
| Description: | 25-bit configurable registered buffer with SSTL_18 inputs & outputs 96-LFBGA 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74SSTUB32864AZKER Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
25-bit configurable registered buffer with SSTL_18 inputs & outputs 96-LFBGA 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 96 |
| Weight | 166.610147 mg |
| Clock Edge Trigger Type | Positive Edge |
| Frequency | 410 MHz |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Frequency | 410 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.9 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Number of Bits | 25 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 25 |
| Number of Outputs | 25 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 1.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 3 ns |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 13.5 mm |
| Thickness | 850 µm |
| Width | 5.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74SSTUB32864AZKER
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its brand?
What is the physical description of the product?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with any standards?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

