Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74FCT16646TPVCG4
Texas Instruments 74FCT16646TPVCG4
| Part Number: | Texas Instruments 74FCT16646TPVCG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74FCT16646TPVCG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Registered Bus Transceiver, FCT Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO56 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74FCT16646TPVCG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Registered Bus Transceiver, FCT Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO56
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 9 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74FCT16646TPVCG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function and number of bits per element?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.