Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74FCT16646CTPVCG4
Texas Instruments 74FCT16646CTPVCG4
| Part Number: | Texas Instruments 74FCT16646CTPVCG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74FCT16646CTPVCG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Bus Transceivers and Registers with 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74FCT16646CTPVCG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Bus Transceivers and Registers with 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 32 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74FCT16646CTPVCG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the operating temperature range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.