Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBTS16212DGVRG4
Texas Instruments 74CBTS16212DGVRG4
| Part Number: | Texas Instruments 74CBTS16212DGVRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBTS16212DGVRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Exchanger, CBT/FST/QS/5C/B Series, 12-Func, 2-Bit, True Output, CMOS, PDSO56 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBTS16212DGVRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Exchanger, CBT/FST/QS/5C/B Series, 12-Func, 2-Bit, True Output, CMOS, PDSO56
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Independent Circuits | 1 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Resistance | 6 Ω |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74CBTS16212DGVRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.