Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBTS16212DGGRG4
Texas Instruments 74CBTS16212DGGRG4
| Part Number: | Texas Instruments 74CBTS16212DGGRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBTS16212DGGRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 24-Bit FET Bus-Exchange Switch With Schottky Diode Clamping 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBTS16212DGGRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
24-Bit FET Bus-Exchange Switch With Schottky Diode Clamping 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 249.986095 mg |
| High Level Output Current | -128 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Low Level Output Current | 128 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 24 |
| Number of Outputs | 24 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Resistance | 6 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 10.4 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74CBTS16212DGGRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and temperature range?
How many inputs and outputs does this product have?
Is this product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.