Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT16861DGVRE4
Texas Instruments 74CBT16861DGVRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74CBT16861DGVRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT16861DGVRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 2-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, PDSO48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT16861DGVRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 2-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, PDSO48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 123.490523 mg |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Number of Bits | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Resistance | 22 Ω |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74CBT16861DGVRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

