Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT16245CDGVRG4
Texas Instruments 74CBT16245CDGVRG4
| Part Number: | Texas Instruments 74CBT16245CDGVRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT16245CDGVRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit FET Bus Switch with -2 V Undershoot Protection 48-TVSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT16245CDGVRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit FET Bus Switch with -2 V Undershoot Protection 48-TVSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 120.003531 mg |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Input Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Number of Bits | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 240 ps |
| Resistance | 12 Ω |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74CBT16245CDGVRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the function of this product?
What is the temperature range for this product?
What is the package type and number of pins for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
