Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT162292DGVRE4
Texas Instruments 74CBT162292DGVRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74CBT162292DGVRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT162292DGVRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 12-Bit 1-To-2 FET Multiplexer/Demultiplexer With Internal Pulldown Resistors 56-TVSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT162292DGVRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
12-Bit 1-To-2 FET Multiplexer/Demultiplexer With Internal Pulldown Resistors 56-TVSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 145.007811 mg |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Bits | 12 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 1.85 ns |
| Resistance | 39 Ω |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74CBT162292DGVRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
