Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT16210CDGGRE4
Texas Instruments 74CBT16210CDGGRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74CBT16210CDGGRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT16210CDGGRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 20-Bit FET Bus Switch with -2 V Undershoot Protection 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CBT16210CDGGRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
20-Bit FET Bus Switch with -2 V Undershoot Protection 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 15 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Supply Current | 3 µA |
| Number of Bits | 20 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 64 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 250 ps |
| Resistance | 12 Ω |
| Supply Type | Single |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74CBT16210CDGGRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
What is the number of bits in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
