Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CB3Q16211DGVRE4
Texas Instruments 74CB3Q16211DGVRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74CB3Q16211DGVRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CB3Q16211DGVRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 24-Bit FET 2.5-V/3.3-V Low-Voltage High-Bandwidth Bus Switch 56-TVSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74CB3Q16211DGVRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
24-Bit FET 2.5-V/3.3-V Low-Voltage High-Bandwidth Bus Switch 56-TVSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 145.007811 mg |
| High Level Output Current | -64 mA |
| Independent Circuits | 2 |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of Bits | 24 |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 30 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 150 ps |
| Quiescent Current | 3 mA |
| Resistance | 9 Ω |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74CB3Q16211DGVRE4
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

