Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AUC1G240DCKRE4
Texas Instruments 74AUC1G240DCKRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74AUC1G240DCKRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AUC1G240DCKRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Buffer/Driver With 3-State Output 5-SC70 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AUC1G240DCKRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Buffer/Driver With 3-State Output 5-SC70 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| High Level Output Current | -9 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 9 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 2.7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 800 mV |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 1.7 ns |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Turn-On Delay Time | 2.5 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74AUC1G240DCKRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and temperature range?
What is the logic function of the product?
What is the number of circuits and inputs?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.