Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ALVTHR16245LRG4
Texas Instruments 74ALVTHR16245LRG4
| Part Number: | Texas Instruments 74ALVTHR16245LRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ALVTHR16245LRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.5-V/3.3-V 16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ALVTHR16245LRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.5-V/3.3-V 16-Bit Bus Transceiver With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 2.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3.9 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74ALVTHR16245LRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the voltage range of this product?
How many bits does this bus transceiver have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.