Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ALVCH16973DGVRE4
Texas Instruments 74ALVCH16973DGVRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74ALVCH16973DGVRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ALVCH16973DGVRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Alvc/vcx/a Series, 8-BIT Transceiver, True Output, PDSO48, Green, Plastic, TVSOP-48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ALVCH16973DGVRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Alvc/vcx/a Series, 8-BIT Transceiver, True Output, PDSO48, Green, Plastic, TVSOP-48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 123.490523 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Latch, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 20 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74ALVCH16973DGVRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the number of pins in the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.