Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ALVCH16973DGGRG4
Texas Instruments 74ALVCH16973DGGRG4
| Part Number: | Texas Instruments 74ALVCH16973DGGRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ALVCH16973DGGRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-Bit Bus Transceiver and Transparent D-Type Latch with 4 Independent Buffers 48-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ALVCH16973DGGRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-Bit Bus Transceiver and Transparent D-Type Latch with 4 Independent Buffers 48-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Latch, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 20 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 3 ns |
| Turn-On Delay Time | 4.9 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74ALVCH16973DGGRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
How many pins does this product have?
What is the logic function of this product?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.