Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74ALVCH162601GRG4
Texas Instruments 74ALVCH162601GRG4
| Part Number: | Texas Instruments 74ALVCH162601GRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74ALVCH162601GRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 18-Bit Universal Bus Transceiver With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74ALVCH162601GRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
18-Bit Universal Bus Transceiver With 3-State Outputs 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels | 18 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 18 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.7 ns |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74ALVCH162601GRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.