Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74ALVC164245DLRG4
Texas Instruments 74ALVC164245DLRG4
| Part Number: | Texas Instruments 74ALVC164245DLRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74ALVC164245DLRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, ALVC/VCX/A Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74ALVC164245DLRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, ALVC/VCX/A Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Data Rate | 300 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Level Shifter, Transceiver, Translator |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.8 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 2.4 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74ALVC164245DLRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and the number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the maximum supply voltage and the minimum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


