Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74ALVC164245DLG4
Texas Instruments 74ALVC164245DLG4
| Part Number: | Texas Instruments 74ALVC164245DLG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74ALVC164245DLG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, ALVC/VCX/A Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO48 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74ALVC164245DLG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, ALVC/VCX/A Series, 2-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO48
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Data Rate | 300 Mbps |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Level Shifter, Transceiver, Translator |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.3 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 12.3 ns |
| Quiescent Current | 40 µA |
| Turn-On Delay Time | 2.4 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74ALVC164245DLG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the logic function of this product?
What is the package type and number of pins?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


