Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ACT11000DE4
Texas Instruments 74ACT11000DE4
| Part Number: | Texas Instruments 74ACT11000DE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ACT11000DE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V NAND gates with TTL-compatible CMOS inputs 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74ACT11000DE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V NAND gates with TTL-compatible CMOS inputs 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 10.9 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Turn-On Delay Time | 10.9 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74ACT11000DE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


