Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74AC16652DLRG4
Texas Instruments 74AC16652DLRG4
| Part Number: | Texas Instruments 74AC16652DLRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74AC16652DLRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Bus Transceivers And Registers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74AC16652DLRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Bus Transceivers And Registers With 3-State Outputs 56-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.4 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 17.3 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 23.5 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74AC16652DLRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and temperature range of this product?
How many pins does this product have?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


