Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74AC16245DLR
Texas Instruments 74AC16245DLR
| Part Number: | Texas Instruments 74AC16245DLR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74AC16245DLR |
| Qty Available: | |
| Description: | 16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74AC16245DLR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
16-Bit Bus Transceivers With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 600.301152 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.2 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 18 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74AC16245DLR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



