Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74AC11245NSRE4
Texas Instruments 74AC11245NSRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74AC11245NSRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74AC11245NSRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus Transceiver, AC Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO24 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-74AC11245NSRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus Transceiver, AC Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO24
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 700 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 11.2 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74AC11245NSRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
