Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11245DWRE4
Texas Instruments 74AC11245DWRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74AC11245DWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11245DWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11245DWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 624.398247 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.7 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 9.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 15.9 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74AC11245DWRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
