Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11240PWRE4
Texas Instruments 74AC11240PWRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74AC11240PWRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11240PWRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffers/Drivers 24-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11240PWRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffers/Drivers 24-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| High Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1.7 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 10.5 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74AC11240PWRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.