Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11032DG4
Texas Instruments 74AC11032DG4
| Part Number: | Texas Instruments 74AC11032DG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11032DG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quadruple 2-Input Positive-OR Gates 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11032DG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quadruple 2-Input Positive-OR Gates 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 6.7 ns |
| Height | 1.58 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74AC11032DG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
