Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11032DBRG4
Texas Instruments 74AC11032DBRG4
| Part Number: | Texas Instruments 74AC11032DBRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11032DBRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | AC Series, Quad 2-INPUT Or Gate, PDSO16, Green, Plastic, SSOP-16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-74AC11032DBRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC Series, Quad 2-INPUT Or Gate, PDSO16, Green, Plastic, SSOP-16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 128.593437 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 6.2 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74AC11032DBRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of this product?
How many input lines does this product have?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.