Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74ABT18640DGGRE4
Texas Instruments 74ABT18640DGGRE4
| Part Number: | Texas Instruments 74ABT18640DGGRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74ABT18640DGGRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Scan Test Devices With 18-Bit Inverting Bus Transceivers 56-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-74ABT18640DGGRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Scan Test Devices With 18-Bit Inverting Bus Transceivers 56-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 252.792698 mg |
| Direction | Bidirectional |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Bits | 18 |
| Number of Outputs | 18 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 74ABT18640DGGRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
