Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962R8771002VGA
Texas Instruments 5962R8771002VGA
| Part Number: | Texas Instruments 5962R8771002VGA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962R8771002VGA |
| Qty Available: | |
| Description: | Space-grade, dual, 32-V, 700-kHz operational amplifier 8-TO-99 -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962R8771002VGA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Space-grade, dual, 32-V, 700-kHz operational amplifier 8-TO-99 -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 830 mW |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 2 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Height | 5.72 mm |
| Length | 9.08 mm |
| Thickness | 4.4 mm |
| Width | 9.08 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 5962R8771002VGA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with any environmental standards?
What is the supply chain status of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


