Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-5962-9680501QCA
Texas Instruments 5962-9680501QCA
| Part Number: | Texas Instruments 5962-9680501QCA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-5962-9680501QCA |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-5962-9680501QCA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 5962-9680501QCA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


