Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962-9318202QDA
Texas Instruments 5962-9318202QDA
| Part Number: | Texas Instruments 5962-9318202QDA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962-9318202QDA |
| Qty Available: | |
| Description: | Rail-To-Rail Low Noise Advanced LinCMOS™ Quad Operational Amplifier 14-CFP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962-9318202QDA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Rail-To-Rail Low Noise Advanced LinCMOS™ Quad Operational Amplifier 14-CFP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 2.18 MHz |
| Max Dual Supply Voltage | 8 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.2 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.4 V |
| Voltage Gain | 104.86 dB |
| Height | 2.03 mm |
| Length | 9.21 mm |
| Thickness | 1.59 mm |
| Width | 5.97 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 5962-9318202QDA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the brand of the product?
What is the supply voltage range for this operational amplifier?
What is the common mode rejection ratio of this operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

