Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-5962-9218301MCA
Texas Instruments 5962-9218301MCA
| Part Number: | Texas Instruments 5962-9218301MCA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-5962-9218301MCA |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-5962-9218301MCA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 6-ch, 4.5-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 14 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 5962-9218301MCA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the logic function of this product?
What is the number of pins and circuits in this product?
What is the maximum and minimum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


