Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962-9088105QPA
Texas Instruments 5962-9088105QPA
| Part Number: | Texas Instruments 5962-9088105QPA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962-9088105QPA |
| Qty Available: | |
| Description: | High-Speed, Low-Power, Precision Dual Operational Amplifier 8-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962-9088105QPA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-Speed, Low-Power, Precision Dual Operational Amplifier 8-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 87 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.7 MHz |
| Input Bias Current | 70 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 400 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| Max I/O Voltage | 400 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1.05 W |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1.7 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Power Dissipation | 1.05 W |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 123.52 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.6 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 5962-9088105QPA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the category of this product?
What is the type of this product?
What is the package type and temperature range of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


