Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962-9088105Q2A
Texas Instruments 5962-9088105Q2A
| Part Number: | Texas Instruments 5962-9088105Q2A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962-9088105Q2A |
| Qty Available: | |
| Description: | High-Speed, Low-Power, Precision Dual Operational Amplifier 20-LCCC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-5962-9088105Q2A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-Speed, Low-Power, Precision Dual Operational Amplifier 20-LCCC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LCC |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Number of Pins | 20 |
| Common Mode Rejection Ratio | 87 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.7 MHz |
| Input Bias Current | 70 nA |
| Max Dual Supply Voltage | 20 V |
| Max I/O Voltage | 400 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 1.375 W |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1.7 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 123.52 dB |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 5962-9088105Q2A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type of the amplifier?
What is the temperature range in which the amplifier can operate?
What is the common mode rejection ratio of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

