Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-5962-8984401CA
Texas Instruments 5962-8984401CA
| Part Number: | Texas Instruments 5962-8984401CA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-5962-8984401CA |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic Quad 2-Input EXCLUSIVE OR Gates 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-5962-8984401CA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic Quad 2-Input EXCLUSIVE OR Gates 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | XOR |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 48 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 5962-8984401CA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and temperature range?
How many inputs and circuits does this product have?
What is the supply voltage range and quiescent current?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


