Telemecanique XS8C40PC440
Part Number: Telemecanique XS8C40PC440
Manufacturer: Telemecanique
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description: Proximity Sensor Inductive NO/NC PNP 2cm 12V to 48V
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Telemecanique XS8C40PC440 Available.
PCX has Telemecanique Electronic Component Electronic Components for Sale.
Proximity Sensor Inductive NO/NC PNP 2cm 12V to 48V
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Housing Material Plastic
Mount Flush
Max Operating Temperature 70 °C
Min Operating Temperature -25 °C
Operating Supply Voltage 48 V
Switching Current 200 mA
Switching Frequency 1 kHz
Termination Screw
Depth 40 mm
Length 117 mm
Width 41 mm