           Sensors > Telemecanique-XS218BLPAM12
Telemecanique XS218BLPAM12
Part Number: Telemecanique XS218BLPAM12
Manufacturer: Telemecanique
Part Type: Sensors > Telemecanique-XS218BLPAM12
Qty Available:
Description: TELEMECANIQUE SENSORS XS218BLPAM12 Proximity Sensor, Inductive, 18mm, PNP, NO
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Telemecanique XS218BLPAM12 Available.
PCX has Telemecanique Sensors > Telemecanique-XS218BLPAM12 Electronic Components for Sale.
TELEMECANIQUE SENSORS XS218BLPAM12 Proximity Sensor, Inductive, 18mm, PNP, NO
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Housing Material Metal
Number of Pins 4
Max Supply Voltage (DC) 24 V
Min Supply Voltage (DC) 12 V
Sensing Method Inductive
Length 63.4 mm