           Sensors > Telemecanique-XS212BLNAM12
Telemecanique XS212BLNAM12
Part Number: Telemecanique XS212BLNAM12
Manufacturer: Telemecanique
Part Type: Sensors > Telemecanique-XS212BLNAM12
Qty Available:
Description: Proximity Sensor, 12MM Barrel, Shielded Metal, NPN, Range 4MM, 10-36VDC, M12 Co
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Telemecanique XS212BLNAM12 Available.
PCX has Telemecanique Sensors > Telemecanique-XS212BLNAM12 Electronic Components for Sale.
Proximity Sensor, 12MM Barrel, Shielded Metal, NPN, Range 4MM, 10-36VDC, M12 Co
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Metal
Housing Material Metal
Number of Pins 4
Sensing Method Inductive
Length 55 mm