Electronic Component
Teledyne Relays TC500ACPE
| Part Number: | Teledyne Relays TC500ACPE |
| Manufacturer: | Teledyne Relays |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Analog Circuit, 1 Func, CMOS, PDIP16 |
PCX has Teledyne Relays Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Analog Circuit, 1 Func, CMOS, PDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Interface | Serial |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 7.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 1 mA |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Bits | 17 |
| Number of Channels | 1 |
| Output Voltage | 900 mV |
| Power Rating | 10 mW |
| Resolution | 2.125 B |
| Height | 3.3 mm |
| Length | 19.05 mm |
| Width | 6.35 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What are the physical specifications of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.