           Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SZD20CFT
Teledyne Relays SZD20CFT
Part Number: Teledyne Relays SZD20CFT
Manufacturer: Teledyne Relays
Part Type: Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SZD20CFT
Qty Available:
Description: Relay Ssr 20MA 3V Dc-in 2A 60V Dc-out 6-PIN PDIP SMD
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays SZD20CFT Available.
Relay Ssr 20MA 3V Dc-in 2A 60V Dc-out 6-PIN PDIP SMD
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SMD/SMT
Mount Surface Mount
Number of Pins 6
Max Input Current 20 mA
Max Input Voltage 3 V
Max Output Current 2 A
Max Output Voltage 60 V