Electronic Component
Teledyne Relays ST24D40-02
| Part Number: | Teledyne Relays ST24D40-02 |
| Manufacturer: | Teledyne Relays |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Up to 75A 600Vac Hockey Puck SSR |
PCX has Teledyne Relays Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Up to 75A 600Vac Hockey Puck SSR
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Screw |
| Number of Pins | 4 |
| Max Input Current | 48 mA |
| Max Output Current | 40 A |
Documentation for Teledyne Relays Teledyne Relays ST24D40-02
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum input current of the product?
How many pins does the product have?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
