           Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SHP48N125R
Teledyne Relays SHP48N125R
Part Number: Teledyne Relays SHP48N125R
Manufacturer: Teledyne Relays
Part Type: Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SHP48N125R
Qty Available:
Description: Relay SSR 20mA 7.5V DC-IN 125A 480V AC-OUT 4-Pin
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays SHP48N125R Available.
Relay SSR 20mA 7.5V DC-IN 125A 480V AC-OUT 4-Pin
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Screw
Number of Pins 4
Max Input Current 20 mA
Max Input Voltage 7.5 V