           Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SHP24N50R
Teledyne Relays SHP24N50R
Part Number: Teledyne Relays SHP24N50R
Manufacturer: Teledyne Relays
Part Type: Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SHP24N50R
Qty Available:
Description: Relay SSR 20mA 7.5V DC-IN 50A 280V AC-OUT 4-Pin
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays SHP24N50R Available.
Relay SSR 20mA 7.5V DC-IN 50A 280V AC-OUT 4-Pin
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Screw
Number of Pins 4
Max Input Current 20 mA
Max Input Voltage 7.5 V