           Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SH48D125
Teledyne Relays SH48D125
Part Number: Teledyne Relays SH48D125
Manufacturer: Teledyne Relays
Part Type: Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SH48D125
Qty Available:
Description: Relay 24 to 510 VAC Solid State 125 A 2200 A (Max.) Panel Mount | Teledyne Relays SH48D125
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays SH48D125 Available.
Relay 24 to 510 VAC Solid State 125 A 2200 A (Max.) Panel Mount | Teledyne Relays SH48D125
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount DIN Rail, Panel
Number of Pins 3
Current Rating 125 A
Input Current 13 mA
Load Current 125 A
Max Input Current 13 mA
Max Input Voltage 32 V
Max Operating Temperature 80 °C
Max Output Current 125 A
Max Output Voltage 510 V
Min Operating Temperature -40 °C
Termination Screw
Throw Configuration SPST
Voltage Rating (AC) 510 V
Height 58.4 mm
Length 45 mm
Width 7.37 mm