           Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SH10DC40-16-R
Teledyne Relays SH10DC40-16/R
Part Number: Teledyne Relays SH10DC40-16/R
Manufacturer: Teledyne Relays
Part Type: Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SH10DC40-16-R
Qty Available:
Description: Relay SSR 32V DC-IN 40A 60V DC-OUT 4-Pin
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays SH10DC40-16/R Available.
Relay SSR 32V DC-IN 40A 60V DC-OUT 4-Pin
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 4
Max Input Voltage 32 V
Max Output Current 40 A
Max Output Voltage 60 V