Electronic Component
Teledyne Relays SGRF100-12
| Part Number: | Teledyne Relays SGRF100-12 |
| Manufacturer: | Teledyne Relays |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Signal Relay 12VDC 390Ohm DPDT(10.08x9.02)mm SMD RF Relay |
PCX has Teledyne Relays Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Signal Relay 12VDC 390Ohm DPDT(10.08x9.02)mm SMD RF Relay
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Coil Current | 30.77 mA |
| Coil Resistance | 390 Ω |
| Coil Voltage (DC) | 12 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Throw Configuration | DPDT |
Documentation for Teledyne Relays Teledyne Relays SGRF100-12
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the voltage of the signal relay?
What is the resistance of the signal relay?
What is the throw configuration of the signal relay?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
