           Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SDS60R2K-R
Teledyne Relays SDS60R2K/R
Part Number: Teledyne Relays SDS60R2K/R
Manufacturer: Teledyne Relays
Part Type: Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-SDS60R2K-R
Qty Available:
Description: Relay SSR 10.2mA 32V DC-IN 2.5A 60V DC-OUT 4-Pin
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays SDS60R2K/R Available.
Relay SSR 10.2mA 32V DC-IN 2.5A 60V DC-OUT 4-Pin
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Through Hole
Number of Pins 4
Max Input Current 10.2 mA
Max Input Voltage 32 V
Max Output Current 2.5 A
Max Output Voltage 60 V