           Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-S75DC150
Teledyne Relays S75DC150
Part Number: Teledyne Relays S75DC150
Manufacturer: Teledyne Relays
Part Type: Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-S75DC150
Qty Available:
Description: Solid State Relay DC Control 42mA 32VDC DC-IN 150A 42V Open Collector-OUT
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays S75DC150 Available.
Solid State Relay DC Control 42mA 32VDC DC-IN 150A 42V Open Collector-OUT
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Mount Screw
Number of Pins 4
Current Rating 150 A
Max Input Current 42 mA
Max Input Voltage 32 V
Max Output Current 150 A