Electronic Component
Teledyne Relays RF303XY-5
| Part Number: | Teledyne Relays RF303XY-5 |
| Manufacturer: | Teledyne Relays |
| Part Type: | Electronic Component |
| Qty Available: | |
| Description: | Electromechanical Relay 5VDC 100Ohm 1A DPDT(9.4x9.4x9.78)mm THT High Reliability Relay |
PCX has Teledyne Relays Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Electromechanical Relay 5VDC 100Ohm 1A DPDT(9.4x9.4x9.78)mm THT High Reliability Relay
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-5 |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Coil Current | 50 mA |
| Coil Power | 200 mW |
| Coil Resistance | 100 Ω |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 5 V |
| Contact Current Rating | 1 A |
| Electrical Life | 10 Mcycles |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 28 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Poles | 2 |
| Termination | Through Hole |
| Throw Configuration | DPDT |
| Depth | 9.4 mm |
| Height | 9.78 mm |
Documentation for Teledyne Relays Teledyne Relays RF303XY-5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the relay?
What is the coil voltage of the relay?
What is the contact current rating of the relay?
What is the maximum voltage rating of the relay?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
