           Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-LS60D30C
Teledyne Relays LS60D30C
Part Number: Teledyne Relays LS60D30C
Manufacturer: Teledyne Relays
Part Type: Electromechanical > Relays > Solid State Relays > Teledyne-Relays-LS60D30C
Qty Available:
Description: Solid State Relay DC Control 30mA 14VDC DC-IN 30A 600VAC AC-OUT 4-Pin SIP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays LS60D30C Available.
Solid State Relay DC Control 30mA 14VDC DC-IN 30A 600VAC AC-OUT 4-Pin SIP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SIP
Mount Through Hole
Number of Pins 4
Max Input Current 30 mA
Max Input Voltage 14 V