Teledyne Relays 172DM4-12/G
Part Number: Teledyne Relays 172DM4-12/G
Qty Available:
Description: Relay DPDT 12V 400Ohm 1A 360mW Through Hole
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays 172DM4-12/G Available.
PCX has Teledyne Relays Electronic Component Electronic Components for Sale.
Relay DPDT 12V 400Ohm 1A 360mW Through Hole
Number of Pins 8
Coil Current 30 mA
Coil Resistance 400 Ω
Coil Voltage (DC) 12 V
Max Current Rating 1 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (DC) 28 V
Min Operating Temperature -55 °C