Teledyne Relays 172D-26/28/G
Part Number: Teledyne Relays 172D-26/28/G
Qty Available:
Description:
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Teledyne Relays 172D-26/28/G Available.
Number of Pins 8
Coil Current 16.56 mA
Coil Resistance 1.6 kΩ
Coil Voltage (DC) 26.5 V
Max Current Rating 1 A
Max Operating Temperature 85 °C
Max Voltage Rating (DC) 28 V
Min Operating Temperature -55 °C